"Diagnozowanie Ekonomiczne i Funkcjonowanie Przedsiębiorstw" jest specjalnością studiów drugiego stopnia, będącą merytoryczną kontynuacją specjalności licencjackiej "Teoria przedsiębiorstw". Studiujący poznają treści i metodologię badawczą związaną z prawami i zasadami określającymi wiedzę i umiejętności:
"Diagnozowanie Ekonomiczne i Funkcjonowanie Przedsiębiorstw" jest więc specjalnością ukierunkowującą studia na poznanie teoretycznych i praktycznych uwarunkowań przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki działalności jednostek gospodarczych. Specjalność ta składa się z dwóch dopełniających się segmentów wiedzy menedżerskiej.
Diagnozowanie ekonomiczne jest umiejętnością poznawania przeszłych stanów, struktur i zmienności gospodarczych, oceniania ich znaczenia oraz tworzenia z nich informacyjnej bazy dla realizacji konkretnie wyznaczonych celów działalności.
Funkcjonowanie przedsiębiorstw to wiedza o mechanizmach umożliwiających osiąganie takich celów w przyszłych warunkach działania jednostek gospodarczych.
Ambicją specjalności "Diagnozowanie Ekonomiczne i Funkcjonowanie Przedsiębiorstw" jest zbliżenie - w procesach dydaktycznych - do maksymalnej merytorycznej zgodności z wymogami i realiami praktyki gospodarczej. Stąd zajęcia "diagnostyczne" ukazują specyfikę badań i analiz ekonomiczno-finansowych, operacyjnych, pracy oraz rynkowo-marketingowych. W segmencie "funkcjonalnym" dominuje zaś wiedza o umiejętnościach regulacji, adaptacji, optymalizacji oraz identyfikacji i kreacji zachowań dla podejmowania decyzji rezultatowych w przedsiębiorstwach.
Specjalność "DEiFP" prowadzona jest na stacjonarnych oraz niestacjonarnych magisterskich studiach uzupełniających.
W ramach specjalności "DEiFP" pracownicy Katedry prowadzą przedmioty: